Skip to content

41 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block21404
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,917
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,200
34%
Improvement Value:$507,000
66%
Total Assessment$770,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,215+3.4%
2024$17,620+2.0%
2023$17,266-1.2%
2022$17,484+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,917DeedBook 23167, Page 1134Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$361,658
DeedBook 4591, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1997