Skip to content

3 Raleigh CtRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block21404
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,124
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,700
36%
Improvement Value:$464,700
64%
Total Assessment$724,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,110+3.4%
2024$16,550+2.0%
2023$16,222-1.2%
2022$16,412+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 5068, Page 44

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 4654, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1997