Skip to content

55 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$629,900
Last Sale Date
Apr 20, 2006

Property Information

Block21404
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,495
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
42%
Improvement Value:$362,300
58%
Total Assessment$624,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,694+3.4%
2024$14,209+2.2%
2023$13,906-0.9%
2022$14,026+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$629,900
DeedBook 20498, Page 1034

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4724, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1997