Skip to content

59 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block21404
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,362
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,200
41%
Improvement Value:$376,500
59%
Total Assessment$634,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,938+3.4%
2024$14,445+2.1%
2023$14,147-0.9%
2022$14,276+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 20815, Page 445

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 5003, Page 81

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 4191, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1995