Skip to content

100 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21501
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,300
57%
Improvement Value:$174,400
43%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,451+4.6%
2024$9,032+9.0%
2023$8,290+0.1%
2022$8,279+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962