Skip to content

98 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block21501
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
61%
Improvement Value:$151,000
39%
Total Assessment$387,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+4.8%
2024$8,428+9.5%
2023$7,699+0.0%
2022$7,699+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 5990, Page 140

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3836, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1952