Skip to content

92 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 2, 2016

Property Information

Block21501
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,734
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
53%
Improvement Value:$213,400
47%
Total Assessment$457,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,625+4.6%
2024$10,160+8.0%
2023$9,408+0.3%
2022$9,375+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 22865, Page 920Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 22799, Page 1834Recorded10/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950