Skip to content

82 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 21, 2002

Property Information

Block21501
Lot45
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description1SF G2 P
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
56%
Improvement Value:$180,900
44%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+4.7%
2024$9,118+8.9%
2023$8,372+0.2%
2022$8,358+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5670, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1954