Skip to content

87 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 4, 2013

Property Information

Block21503
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,533
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,200
54%
Improvement Value:$195,000
46%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,807+4.6%
2024$9,376+8.6%
2023$8,630+0.3%
2022$8,608+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 22400, Page 1640Recorded8/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952