Skip to content

89 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$715,018
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block21601
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,592
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,700
59%
Improvement Value:$246,100
41%
Total Assessment$600,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,853+3.1%
2024$13,432+4.8%
2023$12,814+2.0%
2022$12,557+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$715,018
Sq Ft1,592DeedBook 24438, Page 433Recorded6/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965