Skip to content

79 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block21601
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage5,223
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,600
38%
Improvement Value:$598,400
62%
Total Assessment$959,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,517+3.2%
2024$21,824+3.5%
2023$21,095+2.1%
2022$20,663+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961