Skip to content

74 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1974

Last Sale Price
$399,999
Last Sale Date
May 23, 2017

Property Information

Block21604
Lot47
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,780
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
48%
Improvement Value:$234,300
52%
Total Assessment$446,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,392+0.5%
2024$10,341+7.2%
2023$9,646+0.6%
2022$9,588+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,999

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 23140, Page 1804Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 20998, Page 1457

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 20804, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1974