Skip to content

17 Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1939

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block21701
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,397
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
58%
Improvement Value:$160,300
42%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800+4.7%
2024$8,402+12.7%
2023$7,452+0.1%
2022$7,443+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,397DeedBook 24485, Page 518Recorded8/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1939