Skip to content

33 Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1940

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block21701
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,500
55%
Improvement Value:$178,800
45%
Total Assessment$398,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,118+4.3%
2024$8,743+8.8%
2023$8,034+0.2%
2022$8,017+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 20552, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 1940