Skip to content

63 Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$354,900
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block21701
Lot48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,167
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,900
57%
Improvement Value:$164,700
43%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,843+4.7%
2024$8,449+9.1%
2023$7,742+0.2%
2022$7,730+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$354,900

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 23005, Page 1997Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 21562, Page 1933

Property Built

Built

Year Built: 1960