Skip to content

33 Dacotah AveRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block21905
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,146
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,800
60%
Improvement Value:$152,900
40%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+4.7%
2024$8,720+8.2%
2023$8,060+0.1%
2022$8,054+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,146DeedBook 24342, Page 1446Recorded2/9/2022

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 22198, Page 1485

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 21092, Page 733

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6188, Page 1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4610, Page 271

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3833, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1950