Skip to content

40 Mohawk AveRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21702
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,186
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
65%
Improvement Value:$129,200
35%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,420+8.4%
2024$7,767+10.3%
2023$7,044-0.2%
2022$7,060-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963