Skip to content

24 Mohawk AveRockaway, NJ 07866

Built 1957
Other Exempt

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block21702
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,461
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,800
55%
Improvement Value:$185,700
45%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$9,105+8.9%
2023$8,358+9.0%
2022$7,665+2.3%
2021$7,495+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft1,461DeedBook 23842, Page 805Recorded8/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957