Skip to content

16 Mohawk AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 1, 2008

Property Information

Block21702
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,414
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
46%
Improvement Value:$283,700
54%
Total Assessment$521,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,151+4.3%
2024$11,645+7.1%
2023$10,872+0.6%
2022$10,807+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 21079, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1954