Skip to content

43 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block21704
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,488
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
57%
Improvement Value:$178,000
43%
Total Assessment$415,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,342+4.8%
2024$8,918+9.1%
2023$8,176+0.2%
2022$8,162-0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,488DeedBook 24822, Page 4Recorded10/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960