Skip to content

3 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1961
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block21705
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,420
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,000
38%
Improvement Value:$381,400
62%
Total Assessment$618,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,505+4.2%
2024$13,926+6.1%
2023$13,123+0.9%
2022$13,009+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,420DeedBook 24799, Page 1517Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 23831, Page 208Recorded7/30/2020

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6433, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1961