Skip to content

57 Sioux AveRockaway, NJ 07866

Built 1961

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block21705
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,204
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,600
55%
Improvement Value:$197,300
45%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,036+4.6%
2024$9,599+18.9%
2023$8,071+0.1%
2022$8,063+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,204DeedBook 24152, Page 866Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$319,990

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 23436, Page 1487Recorded10/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1961