Skip to content

1 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1951

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Mar 18, 2010

Property Information

Block21705
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,245
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,100
55%
Improvement Value:$183,700
45%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,471+6.4%
2024$8,903+8.6%
2023$8,199+0.2%
2022$8,182+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 21512, Page 1821

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 21451, Page 1254

Property Built

Built

Year Built: 1951