Skip to content

33 Reservoir RdRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block21801
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,710
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,700
52%
Improvement Value:$197,600
48%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,536+4.5%
2024$9,126+8.1%
2023$8,446+0.4%
2022$8,412+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 22180, Page 274

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6358, Page 114

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 5992, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1966