Skip to content

1 Pond DrRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$171,800
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block21801
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,710
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,600
52%
Improvement Value:$211,800
48%
Total Assessment$444,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+4.5%
2024$9,856+7.9%
2023$9,138+0.4%
2022$9,105+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$171,800
Sq Ft1,710DeedBook 24458, Page 861Recorded7/22/2022

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,710DeedBook 23619, Page 1857Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 23253, Page 1439Recorded12/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966