Skip to content

79 Circle DrRockaway, NJ 07866

Built 1967

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Aug 23, 1999

Property Information

Block20301
Lot67
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,698
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,300
54%
Improvement Value:$212,800
46%
Total Assessment$461,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+2.9%
2024$10,423+8.8%
2023$9,575+1.8%
2022$9,404+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5050, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1967