Skip to content

4 Pond DrRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block21801
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,868
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
47%
Improvement Value:$261,500
53%
Total Assessment$493,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,476+4.4%
2024$10,992+7.5%
2023$10,222+0.5%
2022$10,168+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 22076, Page 144

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 20913, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1966