Skip to content

10 Oneida AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 18, 2010

Property Information

Block21801
Lot71
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,841
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,900
48%
Improvement Value:$251,100
52%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,228+4.4%
2024$10,751+7.7%
2023$9,984+0.5%
2022$9,935+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 21576, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1960