Skip to content

20 Ute PlRockaway, NJ 07866

Built 1957

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
May 14, 2002

Property Information

Block21801
Lot51
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,992
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,700
45%
Improvement Value:$282,900
55%
Total Assessment$518,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,089+4.3%
2024$11,590+6.8%
2023$10,850+0.7%
2022$10,779+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 5627, Page 150

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4504, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1957