Skip to content

2 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block21603
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,992
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,600
50%
Improvement Value:$240,600
50%
Total Assessment$482,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,197+4.4%
2024$10,722+7.7%
2023$9,959+0.4%
2022$9,915-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,992DeedBook 23667, Page 1665Recorded12/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$422,000
DeedBook 20971, Page 1581

Property Sale

SaleMulti
$449,900
DeedBook 6534, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1954