Skip to content

40 Barry DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block21802
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,104
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,400
56%
Improvement Value:$193,200
44%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,230+6.8%
2024$9,575+5.4%
2023$9,082+4.3%
2022$8,711+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 23465, Page 651Recorded12/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965