Skip to content

13 Stonybrook RdRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Date
May 29, 2005

Property Information

Block21902
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,700
52%
Improvement Value:$212,100
48%
Total Assessment$441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,133+4.6%
2024$9,685+8.4%
2023$8,931+0.3%
2022$8,904+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6399, Page 228

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5559, Page 227

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5430, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1950