Skip to content

19 Stonybrook RdRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$211,500
Last Sale Date
Aug 27, 2014

Property Information

Block21902
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,333
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
62%
Improvement Value:$140,200
38%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+4.9%
2024$7,856+10.3%
2023$7,121-0.1%
2022$7,131+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$211,500

From:

To:

Sq Ft1,333DeedBook 22587, Page 1375Recorded9/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955