Skip to content

20 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 22, 2007

Property Information

Block21903
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
51%
Improvement Value:$221,300
49%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,359+4.6%
2024$9,906+8.3%
2023$9,144+0.4%
2022$9,111+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 20861, Page 1263

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4394, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1968