Skip to content

26 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block21903
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,719
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
40%
Improvement Value:$352,000
60%
Total Assessment$588,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,771+4.2%
2024$13,214+6.4%
2023$12,419+0.8%
2022$12,319+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,719DeedBook 22936, Page 1342Recorded7/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953