Skip to content

7 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block21910
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,000
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,500
64%
Improvement Value:$119,200
36%
Total Assessment$333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,638+5.0%
2024$7,276+10.6%
2023$6,581-0.1%
2022$6,591+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 22832, Page 1496Recorded12/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960