Skip to content

27 Ellen DrRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block22003
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,328
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,600
56%
Improvement Value:$181,200
44%
Total Assessment$408,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+4.7%
2024$9,008+9.0%
2023$8,261+0.2%
2022$8,245+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960