Skip to content

20 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Aug 28, 2000

Property Information

Block22005
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,206
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
60%
Improvement Value:$153,000
40%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,071+4.8%
2024$8,659+9.4%
2023$7,918+0.1%
2022$7,912+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$204,900
DeedBook 5246, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1962