Skip to content

15 William StRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block22005
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,058
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,100
45%
Improvement Value:$284,600
55%
Total Assessment$517,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,056+4.3%
2024$11,553+7.2%
2023$10,776+0.6%
2022$10,711+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 23199, Page 1916Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 21403, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1963