Skip to content

14 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block22005
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,068
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
66%
Improvement Value:$118,300
34%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,910+5.0%
2024$7,534+11.7%
2023$6,743-0.3%
2022$6,762+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 22869, Page 1157Recorded3/7/2016

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 21816, Page 56

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5030, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1954