Skip to content

1 Roanoke AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block21908
Lot29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,052
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,200
49%
Improvement Value:$237,700
51%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,910+4.5%
2024$10,441+7.9%
2023$9,680+0.5%
2022$9,637+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 23540, Page 930Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 21571, Page 136

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 6546, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1964