Skip to content

Hibernia Ave(Block 22101 Lot 4)Rockaway, NJ 07866

Built 1915

Last Sale Price
$79,170
Last Sale Date
Nov 21, 1994

Property Information

Block22101
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,172
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,100
59%
Improvement Value:$132,700
41%
Total Assessment$323,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,551+2.8%
2024$7,347+1.8%
2023$7,214+1.9%
2022$7,083+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,170
DeedBook 4093, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1915