Skip to content

117 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1951

Last Sale Price
$374,900
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block22106
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-P
Sq Footage2,058
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
41%
Improvement Value:$265,600
59%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,948+2.9%
2024$10,638+1.6%
2023$10,475+1.9%
2022$10,279+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$374,900

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 23246, Page 1053Recorded11/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1951