Skip to content

17 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block21201
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,114
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,100
53%
Improvement Value:$207,900
47%
Total Assessment$443,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,279+4.5%
2024$9,832+8.3%
2023$9,082+0.3%
2022$9,051+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,114DeedBook 24274, Page 751Recorded11/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952