Skip to content

157 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2005

Property Information

Block22202
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-P
Sq Footage2,187
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,500
44%
Improvement Value:$284,200
56%
Total Assessment$507,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,953+2.9%
2024$11,614+1.4%
2023$11,448+1.9%
2022$11,239+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5066, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1966