Skip to content

427 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1900

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Jan 26, 2020

Property Information

Block22302
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class16
Description2SF G3
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,948
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,800
63%
Improvement Value:$122,700
37%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,036-0.3%
2024$8,061-1.1%
2023$8,151+0.7%
2022$8,097-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
Sq Ft1,948DeedBook 23728, Page 1838Recorded3/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900