Skip to content

18 Maple TerHibernia, NJ 07842

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2003

Property Information

Block22309
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,037
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
59%
Improvement Value:$110,100
41%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+4.2%
2024$6,151+4.0%
2023$5,912+2.0%
2022$5,796+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934