Skip to content

11 N Cape TrlRockaway, NJ 07866

Built 1942

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30406
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class17
Description2SSG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,452
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,100
47%
Improvement Value:$245,000
53%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+4.3%
2024$10,399+8.9%
2023$9,553+2.0%
2022$9,361+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942