Skip to content

16 Valhalla WayRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30408
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,575
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
51%
Improvement Value:$214,100
49%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,323+4.7%
2024$9,864+9.2%
2023$9,033+1.9%
2022$8,861+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950