Skip to content

40 Meggins RdRockaway, NJ 07866

Built 1947

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block30502
Lot107
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,072
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,300
71%
Improvement Value:$94,000
29%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,628+5.3%
2024$7,247+12.3%
2023$6,456+1.8%
2022$6,344+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5995, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1947